Snáď už lepší príklad ani nemôže byť, ako ten, ktorý sa odohráva v Horovciach. Rómovia sa stále iba sťažujú, že sú diskriminovaní majoritou, že sa ich ľudia snažia vyštvať z obce, ale aby aj oni urobili ústretový krok, gesto, ktorým by občanom dokázali, že chcú naozaj slušne a kultivovane žiť, tak toho sa od nich obec akosi nevie dočkať.
Rómovia z Horoviec tvrdia, že ľudia sa ich snažia vyštvať. Žalujú, že obec im nepredĺžila nájomné zmluvy na bývanie v unimobunkách. Tvrdia, že preto prestali platiť nájomné. Starosta a poslanci to vidia inak. Povedali si, trikrát a dosť. Presne toľkokrát Rómom majiteľ súkromného pozemku pod ich obydliami a obec vyšli v ústrety. Starosta upresňuje, že nájomné prestali platiť už dávno a obci urobili riadnu sekeru. Rozhodla sa pre rázny krok – Rómom zruší trvalý pobyt. Zákon to umožňuje. Dá im ešte šancu odkúpiť si unimobunky za 1 euro. Rómovia si ale musia zohnať pozemok, kam ich presťahujú.
Problém s horovskými Rómami, ktorých žilo okolo 100-120 v chatrčiach za staticky narušeným domom na jedinom popisnom čísle, riešila ešte Klára Orgovánová. Obec navštívila potom, ako majiteľka domu „nájomníkov“ v lete 2007 vyhodila na ulicu. Úrad vlády obci poskytol 12 unimobuniek za asi 67-tisíc eur. Mali byť dočasným útočiskom, kým si nenájdu lepšie bývanie. Po dvoch rokoch naťahovačiek, čo majiteľka odmietala odísť, jej obec kúpila iný dom v inej obci a obydlie zbúrali. Pozemok odkúpil P. Fúra. Súhlasil, aby unimobunky presťahovali sem. Rómovia sa naň nasťahovali v roku 2008. S tým, že nájomné zmluvy budú platiť len pol roka. Koncom júna 2009 Fúra na prosby obce zmluvy opäť predĺžil. Do konca roka 2009.
Po roku sú Rómovia presne tam, kde boli pred tromi rokmi. Pri zbúranisku stojí 12 unimobuniek. Okolo nich sa hromadí odpad, na znečistenom pozemku sa preháňajú holé deti a prechádzajú dospelí s kočiarikmi. Ženy sa zvŕtajú za sporákmi, ktoré si vyložili von kvôli horúčave. Hotová idylka. Alebo len ticho pred búrkou?
„Nevieme, čo s nami bude. Starosta sa s nami už nebaví. Koncom júna nám nepredĺžil zmluvy. Preto sme prestali platiť nájomné,“ sťažuje sa Blažena Ferencová. Tvrdí, že obec im nechce zaviesť vodu do unimobunky s kúpeľňou ani kúpiť čerpadlo do studne. Tvrdí, že ľudia z dediny sa ich snažia vyštvať: „Znečistili nám studňu odpadom. Dokonca mi chceli zapáliť unimobunku, ale stihla som to zahasiť. Bojíme sa, čo s nami bude. Obec sľúbila nejaké byty, ale nič sa nedeje.“ (Neviem, či čitateľ bude zdieľať môj názor, ale nie je to z ich strany poriadna drzosť? My majoritní občania si musíme za všetko platiť a oni si suverénne požadujú, aby im obec kúpila čerpadlo do studne. Dlhé roky som žil na dedine a v studni sme nemali žiadne čerpadlo ani vodovod a ani nás nenapadlo, že by sme mali otravovať predsedu MNV aby nám to zabezpečil, lebo by sa nám vysmiala celá obec. No títo hoci pre tento štát ani nehnú prstom, stále iba natŕčajú ruky, aby im štát zakaždým poskytol voľajaké výhody.)
Starostu obce Vladimíra Dechu (HZDS) tvrdenia Rómov vytočili: „O nič sa nestarajú, neplnia si povinnosti a čakajú, kedy im čo obec dá zadarmo.“
Vysvetlil, že nájomné zmluvy na unimobunky Rómom dali už trikrát: „Uprosili sme súkromníka, aby ich tam nechal bývať. Mali dva roky času hľadať náhradné riešenie. Ale oni nehľadali. Na cigarety, alkohol, televízory, autá, satelity majú, ale nie sú schopní sa poskladať na jedno čerpadlo do studne. Boli povodne – každý si všetko vyčistil sám a za vlastné, len oni čakajú, že to za nich urobí obec,“ reaguje na sťažnosti Rómov ohľadne pitnej vody.
Potvrdil, že koncom júna mali poslanci mimoriadne stretnutie. Dôvodom boli končiace sa nájomné zmluvy. A neplatenie nájomného. „Oni neplatia už dlho. Od začiatku roka nám urobili sekeru za takmer 1 500 eur. Napriek zákazu do unimobuniek nasťahovali príbuzných, čím tiež porušili podmienky zmlúv,“ rozčúlil sa Decha.
Pripustil, že verdikt poslancov bol preto jasný: „Trikrát a dosť. Dostal som zákaz dať na týchto Rómov čo i len jediný cent. Aj súkromný majiteľ odmietol predĺženie zmluvy.“
Priznáva, že tým pádom sú tu Rómovia načierno. „Prestali platiť aj elektrinu. Je len otázkou času, kedy ich VSE vypne,“ pripúšťa starosta. Majiteľ pozemku už teraz má právo „nájomníkov“ z pozemku vykázať.
Decha pripustil, že aj obec prikročí k radikálnemu riešeniu: „V minulosti sme sa o nich museli postarať, lebo mali na popisnom čísle domu trvalé bydlisko. Ale dom už teraz nestojí, takže neexistuje ani popisné číslo. Tým pádom máme zo zákona právo zrušiť im trvalý pobyt.“
Dodal, že unimobunky popisné číslo mať nemôžu, lebo nie sú pevne spojené so zemou. O bývanie Rómov sa musela obec postarať aj preto, že šlo o dotovaný projekt: „Projekt skončil vlani. Podmienky boli splnené.“
Dodal, že všetkým Rómom, ktorí tu mali trvalé bydlisko, písomne oznámia jeho zrušenie. „Pripravili sme už aj podklady pre matriku, políciu a ostatné inštitúcie o zmene pobytu. Nebudú mať bydlisko na konkrétnom čísle, ale len v obci Horovce.“
Priznáva, že z právneho hľadiska sa z nich stanú bezdomovci: „Závisí to od nich. Unimobunky teraz patria obci. Sme ochotní im ich predať za symbolické euro. Musia si ale zohnať pozemok.“
Starosta priznal, že dlho sa trápili aj s projektom výstavby rodinných domov nižšieho štandardu. „Pôvodne sme plánovali byty vybudovať v extraviláne, kde má obec pozemky. Žiaľ, podmienkou príspevku od štátu je, že musia byť v intraviláne.“
Keď obec hľadala pozemky v dedine, narazila na obrovský odpor verejnosti: „Oslovili sme už kadekoho, ale nech sme núkali čokoľvek, ľudia z dediny nám pozemky odmietli predať aj prenajať, keď zistili, že je to pre Rómov.“
Rovnako obec obstála aj u tých, čo tu majú pozemky, ale nebývajú tu, ani ich neužívajú: „Ľudia im dali echo a uprosili ich, aby nám pozemky nepredali ani neprenajali. Preto sme projekt vzdali.“
Dodal, že odpor ľudí smeruje len k neprispôsobivým Rómom v unimobunkách. Celkovo v dedine s takmer 900 obyvateľmi roztrúsene žije až okolo 200 Rómov a nie sú s nimi žiadne problémy.
Takže vážení, Rómovia vstúpte si do svedomia a začnite konečne robiť poriadky vo vlastných radoch! Kým nedonútite žiť nespratníkov medzi vami, aby žili, tak ako sa patrí, tak nečakajte, že voči vám bude majorita donekonečna ústretová.
Celá debata | RSS tejto debaty