Nová vláda chce zvyšovať platy učiteľov podľa regiónov a do programového vyhlásenia si dala záväzok, že zvýši priemerný plat učiteľa nad priemernú mzdu v danom regióne. V praxi by to znamenalo, že najviac by sa platy zvýšili v Bratislave a na západnom Slovensku, na východe by to bolo možno len v Košiciach, kde je vďaka U. S. Steelu vyšší priemerný plat.
Priemerný plat stredoškolského učiteľa sa v jednotlivých regiónoch Slovenska príliš nelíši. Podľa prepočtov denníka Sme najmenej zarábajú učitelia v Žilinskom kraji 637 €, naopak najviac v Bratislavskom kraji, kde je to 668 eur. Východ sa pohybuje medzi týmito hodnotami, učitelia v Prešovskom kraji majú priemerne 645 €, v Košickom kraji je to 661 eur.
Iné je to už však pri porovnaní ich platov s priemernou mzdou, zatiaľ čo v Prešovskom kraji učitelia zarábajú o 2 percentá viac ako iní zamestnanci, v Bratislave je rozdiel až 31 percent v neprospech učiteľov. Vláda chce preto dosiahnuť, aby učitelia v jednotlivých regiónoch zarábali aspoň toľko, ako je podľa Štatistického úradu priemer u ostatných zamestnancov. Tým by chcela do školstva pritiahnuť zo súkromnej sféry kvalitnejších odborníkov a zároveň zamedziť úniku mladých učiteľov do lepšie platených pozícií mimo školstva.
Že moja polovička učí celý svoj život a za takú mzdu, čo sa ani nedá nazvať adekvátnou za jej vynaloženú prácu, tak nad tým sa už ani príliš nepozastavujem, (lebo ona by už sotva išla robiť niečo iné, keď má tesne pred dôchodkom ), ale čudujem sa mojej dcére, že sa vydala po stopách mojej manželky a že učí deti ešte za mizernejšiu mzdu ako jej mama. Keď si len pripomeniem chvíle koľkokrát manželka nadávala a nadáva na systém, že nestačí to, že majú učitelia nízke mzdy, tak si ešte musia kupovať knihy za svoje vlastné peniaze, bez ktorých by nemali možnosť zvládať pravidla a nariadenia ministerstva školstva, ale hlavne, že ministerstvo akosi nevie nájsť financie na kúpu takýchto prepotrebných kníh.
Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) zdôvodnil nový model tým, že dnes sú školy rôzne konkurencieschopné na svojom regionálnom trhu práce. “Sú regióny hospodársky úspešnejšie, kde zohnať kvalitného učiteľa je zásadný problém. Naopak, v oblastiach s hospodárskymi problémami alebo vidieckeho charakteru je mzda veľmi atraktívna a nie je problém zohnať učiteľov. Deti vo vyspelých regiónoch nedostávajú kvalitných učiteľov, lebo tí zo školstva odchádzajú. Ak to bude v niektorých regiónoch vyžadovať vyššie mzdy, tak budú”.
Takéto snahy sa na košických stredných školách stretli s veľmi vlažnými reakciami. Hoci šéfovia škôl by privítali vyššie mzdy pre zamestnancov, v praxi si nevedia predstaviť, z akých peňazí by ich vyplácali, keďže problém majú už teraz. Viac by privítali, keby od KSK ako svojho zriaďovateľa dostávali plné normatívy na žiaka. Takisto nevedia pochopiť, podľa akého kľúča by sa postupovalo, pretože práve v Košickom kraji je napríklad dosť veľký rozdiel medzi priemernou mzdou v Košiciach a trebárs v Sobranciach alebo v Gelnici.
Ak toto je správny krok, keď pedagóg bude rovnako učiť na západe aj na východe, tak ja osobne si už skutočne nedokážem vysvetliť: Kedy už konečne bude aspoň niekde na Slovensku spravodlivosť?
Celá debata | RSS tejto debaty