Tým, čo udržovalo schopnosť USA udržať si svoju vojenskú silu a odzbrojiť Sovietsky zväz, bolo právo tlačiť hajzelpapierovú menu a akceptáciu amerického dolára americkými spojencami čoby svetovej rezervnej meny.
Ale prečo spriaznené štáty s USA behom studenej vojny akceptovali status quo? Jednoduché! Všetci boli podvedení a prinútení uveriť, že bez ochrany Veľkého brata a jeho vojenského dosahu budú zhltnutí komunistickým strašiakom. Súhlasili, že budú pochodovať v rytme amerických vojenských „muzikantov“.
Ďalšia veľká otázka – prečo takzvaní „oslobodení“ bývalí komunistickí spojenci sovietskeho bloku naskočili na vlak? Jednoduché! Všetci verili ilúzii, ktorá bola pestovaná globálnymi bankami, vedenými Goldman Sachs, že obchodovanie a predávanie ich tovaru a služieb za hajzelpapierovú americkú rezervnú menu im zaistí nevýslovné bohatstvo a prosperitu.
Ale najväčšou hrou v tom bol gambit v Ázii. Japonsko, po desiatkach rokov krízy, ktorá nasledovala po prasknutí nehnuteľnostnej bubliny, nemalo prostriedky a schopnosť doviesť hru na ďalšiu úroveň, tak ako predvídali architekti z Goldman Sachs.
A najväčší prospech z toho mala Čína. Vyššie vedenie Goldman Sachs vyjednalo s čínskymi vodcami tajný pakt, keď výmenou za zorganizovanie najmasívnejšej injekcie amerického dolárového kapitálu a najmasovejšieho premiestnenia výrobných kapacít v histórii globálnej ekonomiky bude Čína recyklovať svoje ťažko nadobudnuté bohatstvo v americkej hajzelpapierovej mene do amerických štátnych dlhopisov a ďalších amerických dlhových inštrumentov. To bola nevyhnutná podmienka, ktorá musela predchádzať, kým globálne finančne kasíno postúpilo na novú úroveň hry.
Prečo? Nová hra
Finanční architekti z Goldman Sachs mali rámcový plán – ovládnuť globálne finančný systém. Dosiahnutím tejto finančnej moci bol tieňový bankový systém, keď nosníkom bol trh s derivátmi a sekuritizácia aktív, skutočných i syntetických. V stávke toho mohlo biť mnoho, stovky biliónov dolárov, a spôsobom, ako trh transformovať, bolo masívne leverage na všetkých úrovniach finančnej hry.
Ale v celkovej schéme existovala inherentná slabina – hrozba inflácie, presnejšie hyperinflácie. Také obrovské sumy likvidity v systéme nutne museli vyvolať znehodnotenie rezervnej meny a stratu dôvery systému.
Odtiaľ pramení potreba udržať na uzde cenovú infláciu a ilúziu, že kúpnu silu hajzlpapierovej rezervnej meny je možné udržať.
POKRAČOVANIE
Celá debata | RSS tejto debaty