Doteraz politici ani raz nesplnili sľuby o obmedzení poslaneckej imunity. Je pravdou, že pokusov bolo za posledné roky viac, ale vždy chýbalo to najdôležitejšie – 90 hlasov v parlamente.
Nová vláda chce imunitu poslancom zúžiť, a to iba na výroky v parlamente. Bez opozície však zmenu ústavy nepresadí. Zmeniť by to však mohlo referendum vyhlásené prezidentom Ivanom Gašparovičom na 18. septembra. Jednou zo šiestich otázok ľudového hlasovania je totiž práve aj zúženie imunity.
Slovenskí poslanci už dlhé roky požívajú širokú imunitu.
Ústavný právnik upozorňuje: Ak by bolo referendum platné, poslanci by museli v parlamente hlasovať za zmenu ústavy. Ústava hovorí, že parlament je povinný návrhy prijaté v referende vyhlásiť rovnako ako zákon. V referende nemožno priamo na základe výsledku hlasovania meniť ústavu. Prijatie návrhu v referende má ústavnú relevanciu v tom zmysle, že ním občania zúčastnení na hlasovaní udelia parlamentu príkaz, aby zmenil časť ústavy, ktorá bola predmetom referenda. Výsledky referenda pritom môže Národná rada zmeniť len ústavným zákonom, a to až po uplynutí troch rokov od účinnosti referenda.
Všetko nasvedčuje tomu, že my občania sa budeme musieť aj naďalej uspokojiť iba s tým, že snaha síce bola, ale sľuby, ktoré sprísňujú pravidlá pre politikov, zostanú aj po voľbách znovu len v rovine prísľubov. Táto téma je nekonečný príbeh. Politici urobili v tejto oblasti len veľmi málo konkrétneho. Smer aj napriek tomu, že dvakrát navrhol imunitu zúžiť, zatiaľ svoju podporu zúženiu imunity nevyjadril.
Predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer Pavol Paška prehlásil, že on s tým nemá problém, dokonca to aj viackrát navrhol, ale nezabudol zdôrazniť, že imunita je len jeden z problémov a že potrebné je komplexné riešenie. Aj zmena rokovacieho poriadku Národnej rady.
Vyhlásenia o tom, že občania si majú byť pred zákonom rovní, počúva verejnosť už roky. Naopak, poslancom sa podarilo ich výsady oproti bežným ľuďom ešte viac rozšíriť, a to o imunitu aj na priestupky. Aj v uplynulých štyroch rokoch boli viaceré pokusy či už opozície, alebo najsilnejšej vládnej strany Smer skresať výhody pre poslancov vždy neúspešné. Poslanci si zmenili len jedno pravidlo týkajúce sa ich výhod. Od apríla totiž platí, že poslanec musí fúkať, ak je účastníkom dopravnej nehody.
Takže s najväčšou pravdepodobnosťou znovu nebude nič mimoriadne na parlamentnej scéne, a ani tentoraz nebude dostatok hlasov na obmedzenie poslaneckej imunity.
Celá debata | RSS tejto debaty