Založ si blog

Je právny tento náš štát , alebo nie je?

Pokiaľ nie som vtiahnutý až ku koreňu veci a nejaký prípad sa ma osobne netýka, tak sa ani nemienim týmito záležitosťami zaoberať, ale prípad do ktorého sa už do určitej mieri zaťahuje moja činnosť ako zástupcu vlastníkov bytov, tak ten ma už nenecháva nečinným.

Nie som právnik, ale myslím si, že ak niekto vyše roka nevyužíva v bloku prenajaté priestory za účelom živnostenskej činnosti, tak potom je bezprostrednou povinnosťou správcu tj. bytového družstva urýchlene konať, najmä ak o tieto priestory je eminentný záujem ďalších živnostníkov.

Už je tomu dobrých 14 rokov, čo sme jednému zo 48 nájomníkov odsúhlasovali v našom vežiaku, aby si v spoločných priestoroch naše kočikárne upravil tak, aby si v týchto priestoroch zriadil predajňu drogérie. Počas tých 14 rokov sa už v týchto priestoroch vystriedali piati živnostníci. Istý čas sme tam mali aj predajňu ovocia a zeleniny, neskôr predajňu s krmivami pre domáce zvieratá, ďalší bol akýmsi mágom s kadejakými vonnými tyčinkami a esenciami, ale jeho hlavnou činnosťou bolo veštenie z kariet. Ten sa tam však uživil veľmi krátko a po ňom si tieto priestory prenajali takí, čo predávali detské oblečenie. Posledný živnostník si z týchto priestorov spravil predajňu dámskeho a pánskeho módneho oblečenia, no jeho hlavnou prioritou bolo spoločenské oblečenie. Lenže posledný majiteľ veľmi rýchlo zbadal, že v okolí je príliš veľká konkurencia hypermarketov, ale aj vietnamských obchodníkov a preto už iba sporadický otváral svoju predajňu a netrvalo dlho a s predajom úplne prestal.

Všetci sme boli presvedčený o tom, že on iba čaká na toho, kto prejaví záujem o tieto priestory, ale keď za mnou už tretí krát po sebe prišla mlada podnikateľka aj so svojim otcom v krátkych časových intervaloch , že si chcú v týchto priestoroch zriadiť predajňu detského ošatenia na bábätka, tak mi to začalo byť akési podozrivé, lebo pani na bytovom družstve, ktorá má pod kontrolou takéto predajne aj z iných blokov, tá ich zakaždým vyprevadila zo svojej kancelárie slovami, že majiteľ predajne nereaguje na výzvy a že už dokonca jeho manželka prevzala doporučenú výzvu k súdnemu pojednávaniu za neuhradené položky nájomného za spoločné priestory.

V tom období sa z nášho bloku jedna suseda rozhodla, že si založí živnosť. Zúčastnila sa na špeciálnom školení na masáže, a keď videla, že naša predajňa je už viac ako polroka zatvorená, tak ma poprosila, či by som to na bytovom družstve nejako neposúril, že ona by si v týchto priestoroch veľmi rada zriadila masážny salón a jeho náplňou by bola aj  reflexná masáž, o ktorú majú jej zákazníci takisto záujem, ale že v malej izbičke svojho trojizbového bytu si niečo podobné nemôže a ani nedokáže vytvoriť. (Šlo by to, pokiaľ by žila v byte sama, ale majú s manželom dve maloleté dcéry a ešte k tomu aj psa).

Ja som už z tejto situácie skutočne celý nešťastný, lebo vlastníci bytov ma takmer dennodenne bombardujú, že nič v tejto oblasti nepodnikám. A mňa to už skutočne nebaví takmer rok, týždeň, čo týždeň otvárať kanceláriu na bytovom družstve a stále počúvať tú istú pesničku, že správca nemôže v tejto situácii nič robiť, lebo vniknutie do priestorov predajne bez súhlasu majiteľa by bolo protiprávne. Hlavne, že už asi pred tromi mesiacmi z predajne všetok svoj tovar vysťahoval a predajňa je nevyužitá. Takto on dlží ročné nájomné a my prichádzame o ďalšie financie, ktoré by sa nám tak zišli na opravy v bloku.

Najjednoduchším riešením by určite bolo odčleniť sa od bytového družstva, lenže „mudrcov“ vo vežiaku máme habadej, ale ak na domových schôdzach vyzvem takýchto ľudí, aby sme zobrali opraty do vlastných rúk, tak zrazu niet ani jedného, čo by to podporil. Samozrejme dôvod je celkom jednoznačný, takto by museli aj niečo robiť, lenže na Slovensku je to už bežná záležitosť: Mať nejakú dôležitú funkciu, ale pritom nehnúť ani prstom, hlavne, že za funkciu budú dostávať peknú mzdu. Myslím si, že ako príklad najlepšie poslúži NR SR do ktorej sa poniektorým poslancom stačí dostaviť počas celého obdobia raz, či dvakrát na rokovanie a mzdu dostanú tú istú ako tí, čo chodia na takmer všetky rokovania.

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 245140x
Priemerná čítanosť článkov: 977x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy