Založ si blog

Pán minister zdravotníctva – konečne slovo do bitky!

uhliarik_TASR-r806_res

Minister zdravotníctva preskúma obchody Paškových ľudí a do funkcií chce odborníkov, nie politrukov.

V sobotu počas prvej ministerskej návštevy bol nový šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) doslova na roztrhanie, keď sa na košickom magistráte zúčastnil rokovania Rady KDH. Bolo zaujímavé sledovať snahu lekárov z tejto strany, aby sa s ním „zoznámili“. Minister však povedal, že každý pokus o to, aby hocikomu vybavil funkciu, skončí neúspechom, pretože preňho je najdôležitejšia odbornosť a manažérska zručnosť, nie „iné“ väzby.

Po Košiciach sa hovorí o viacerých menách mestských alebo miestnych poslancov, ktorí sú lekármi, o ich ambíciách šéfovať štátnej Univerzitnej nemocnici, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, preto ministrovi položili niekoľko otázok.

Otázka: Či cíti tlak svojich funkcionárov, resp. predstaviteľov iných koaličných strán, aby dal do funkcií ich ľudí?

– Budete prekvapení, ale obsadením postov v Košiciach som sa zatiaľ vôbec nezaoberal. Ak tu kolujú nejaké mená miestnych funkcionárov, môžete mi veriť, že som ich prvýkrát počul od vás. Bolo by však asi lepšie, keby som ich vedel skôr ako médiá v Košiciach… Aj tu teraz za mnou stále chodia nejakí ľudia, väčšinou lekári, dávajú mi na seba kontakty, chcú sa porozprávať a ja neviem, kto vlastne sú, lebo ich vidím prvýkrát v živote. Nedám sa takýmito vecami rozhádzať, dlho som bol manažérom a riaditeľom viacerých aj vo svete známych firiem. Čiže takéto „prihováranie sa“ u mňa nemá šancu na úspech.

Otázka: Keď vám však vaši funkcionári povedia, že tam dáš toho, vaše predsavzatia asi budú musieť ísť bokom…

– V tom nevidím problém. Poviem im, navrhnite si, koho chcete, ale ja som minister a dám tam takého človeka, ktorému dôverujem. Nedám sa odvolať ako minister len preto, že urobí chybu nejaký riaditeľ nemocnice, ktorý tam je z iného ako odborného hľadiska. Dôrazne budem presadzovať, aby všade boli odborníci, morálne čistí ľudia, ktorí budú mať riadiace skúsenosti. Tlakom odolám. Aj keď vyznávam hodnoty KDH, v strane som len štyri roky, a tak nie som nijako zaťažený nejakými kamarátskymi alebo inými väzbami.

Otázka: Jednou z priorít novej vládnej koalície je zastaviť ďalšie zadlžovanie zdravotníctva. K tomu by mala napomôcť aj transformácia štátnych nemocníc, vrátane tej košickej. Už viete, kedy pristúpite k tomuto kroku?

– Zhoda je v tom, že musí prebehnúť transformácia a štatutári nemocníc musia byť schopní manažéri, ktorí by ich ďalej nezadlžovali. Začala sa síce už za Dzurindovej vlády, lenže tá ďalšia ju zastavila. Podarilo sa ju realizovať len v niekoľkých nemocniciach, no nie preto, že nebola na to vôľa, lenže celý proces dlhšie trvá. Preto občania nemôžu čakať, že sa to stihne do mesiaca, no už veľmi skoro to chceme zrealizovať. Z nemocníc sa musia stať akciové spoločnosti so stopercentným vlastníctvom štátu. Nebude to ich rozpredaj, ako sa to mylne interpretuje. Je to cesta proti tomu, aby sa tvorili dlhy.

Otázka: Pokiaľ si spomíname, košická univerzitná nemocnica ešte nikdy nebola zisková. Znamená to, že jej riaditeľ Jaroslav Šajty vydrží maximálne do dátumu jej transformácie na akciovku?

– Toto sú predčasné otázky. Moja priorita je, aby bol každý z riaditeľov odborník a u každého z tých doterajších si dám predložiť čísla hospodárenia nemocnice pod jeho vedením. A to rozhodne o mojich ďalších krokoch a personálnych zmenách. Som vo funkcii príliš krátko na to, aby som vám mohol hovoriť mená.

Otázka: SDKÚ-DS mala jedno z hlavných predvolebných hesiel v zdravotníctve uzákonenie tzv. maximálneho doplatku na lieky pre dôchodcov. Bude s niečím takým súhlasiť aj minister z KDH?

– Aj v tomto máme s SDKÚ-DS zhodu, diskusia môže byť len o tom, či to bude nejaké percento z dôchodku alebo fixná suma, ako to chce SDKÚ-DS. My dávame návrh, aby to boli dve percentá pre dôchodcov a ZŤP, na nezamestnaných sa to nebude vzťahovať. Myslíme si, že náš návrh je spravodlivejší. Keď má niekto dôchodok 300 eur, môže si dovoliť zaplatiť menej za lieky ako ten, čo má 600.

Otázka: Viacerí experti sa zhodujú, že zdravotníctvu by pomohlo, keby sa okolo neho pohybovalo menej lobistických skupín. Aj šéf výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) viackrát naznačil, že biznis v zdravotníctve je až príliš previazaný s ľuďmi, blízkymi ex predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi (Smer-SD). Budete s tým niečo robiť?

– Ak bližšie spoznám pozadie, môžeme sa začať baviť, čo s tým ich vplyvom budem môcť robiť. Samozrejme, tieto veci sú možno nejakým spôsobom pertraktované vo verejnosti, ale ja sa k nim vyjadrím, až keď uvidím konkrétne zmluvy napríklad na dodávku zdravotníckych prístrojov, liekov a materiálu do nemocníc. Určite dám prekontrolovať všetky podpísané zmluvy za posledné štyri roky a porovnáme ich s tým, či boli potrebné a či sa to nedalo obstarať aj lacnejšie. Ak zistíme nejaké nezrovnalosti alebo predražené nákupy, okamžite s tým vyjdeme pred verejnosť. Do budúcnosti chceme postupovať omnoho transparentnejšie a všetky zmluvy, pri ktorých to bude možné, by sme kompletne chceli zverejňovať na internete.

PS. A ja už len dodávam: najvyšší čas, aby sa to zverejňovalo na internete!!!

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 245205x
Priemerná čítanosť článkov: 977x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy