Založ si blog

Vreckárov pribúda a polícia nám robí školenie ako sa im vyhýbať

Všeobecný názor na mestskú, ale aj štátnu políciu je, že nerobia nič, len sa občas prejdú autom po meste, aby sme ich my videli, že sú tu a starajú sa o našu bezpečnosť. No nechce sa mi veriť, že polícia nemá zmapovaných vreckárov, ale asi je lepšie a jednoduchšie upozorniť občanov cez média, aby si na vreckárov dávali pozor, ako im konečne klepnúť po prstoch.

Pomalý ani nieto dňa, aby sme sa nedočítali aj takejto správy: vreckári okradli počas jedného dňa ženu v električke, druhú v predajni na Mlynskej ulici. Obe prišli o doklady, peniaze, platobné karty. Zlodeji sa krátko po krádeži pokúsili vybrať peniaze z bankomatov.

No naša polícia radí, ako sa nestať obeťou vreckových zlodejov.
Konkrétne zástupkyňa košickej policajnej hovorkyne informovala média, že praktiky vreckárov sú rôzne a prešpekulované. Aby sa dostali k cudziemu majetku, bez váhania vraj odrežú pútko na kabelke či taške. Väčšina vreckárov má prehodený kabát cez ruku, aby nebolo vidno, čo ňou robí. Taktiež často rôznym spôsobom rozptyľujú vyhliadnutú obeť nejakou otázkou, postrčením a podobne, čo využíva jeho komplic na krádež. Vreckoví zlodeji ‚pracujú‘ všade tam, kde je viac ľudí, sústreďujú sa v obchodných domoch a veľkých nákupných centrách, ale aj v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy či na rôznych trhoch alebo v reštauráciách.
Podľa polície konajú zlodeji veľmi rýchlo a nepozorovane, pre šikovného vreckára je údajne „hračkou“ okradnúť ženu s nákupnými taškami v obidvoch rukách a kabelkou, prevesenou cez plece. Ale obeťami tejto trestnej činnosti nie sú zďaleka iba ženy.

Polícia radí: Na čo treba dávať pozor

Peňaženku alebo doklady si nenechávajte na miestach, odkiaľ je ich možné ľahko vytiahnuť (zadné vrecko nohavíc, na vrchu kabelky či nákupnej tašky).
Tašky a ruksaky, v ktorých máte peniaze a doklady, nenoste na chrbte, kam nevidíte.
Pri nakupovaní si nedávajte kabelku či tašku s peniazmi do nákupného vozíka.
Dávajte si pozor na kabelky, voľne prevesené cez rameno (najmä pri nastupovaní a vystupovaní z vozidiel MHD), držte si pri tlačenici kabelku blízko pri tele.
Cenné veci si nenechávajte v odevoch, ktoré si odložíte v reštaurácii na vešiak, bez dozoru nenechávajte ani kabelku či mobil odložený na stole.
Pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku (platobnú kartu odporúčame nosiť oddelene od dokladov a peňazí, nezapisovať si PIN číslo v blízkosti karty).

Nedá mi, aby som sa nespýtal: Máme tu policajtov na okrasu? Veď, čo im bráni, aby sa zopárkrát previezli trebárs v mestských dopravných prostriedkoch (v civile) vo dvojiciach a sledovali činnosť vreckárov? Takto by mohli v prípade potreby aj okamžite zasiahnuť!

Samozrejme je to moja naivita, načo by sa oni s niečím takým zaoberali, keď im lepšie vyhovuje vyberanie pokút a buzerácia ľudí.

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Skutočne ide Hegervi o to najlepšie pre Slovákov?

24.01.2023

Heger má 90 poslancov, no presvedčí aj ľudí? (Dočasne poverený premiér Eduard Heger oznámil, že sa lídri bývalej koalície dohodli na termíne predčasných volieb). „Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde [...]

Súhlasím s Pelegriniho vyjadreniami k predčasným voľbám

23.01.2023

Hlas žiada predčasné voľby do konca júna. Pellegrini tvrdí, že na odkladanie predčasných parlamentných volieb do septembra nie je žiaden racionálny dôvod. „Vyzývame vládne strany, aby namiesto svojich vlastných politických záujmov uprednostnili záujem Slovenska a dohodli sa na termíne volieb najneskôr do konca júna,“ uviedol v stanovisku líder Hlasu Peter Pellegrini. [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 09:15

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 249
Celková čítanosť: 232376x
Priemerná čítanosť článkov: 933x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy