Založ si blog

Biskupi sú podráždení…

Je to pochopiteľné: ak má niekto prispievať daňami do štátneho rozpočtu, tak to nikoho neteší. Z prostredia SaS prenikli informácie o pripravovanej podobe cirkevnej dane, Konferencia biskupov Slovenska obvinila ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), že svoje úvahy zverejňuje bez toho, aby ich predtým konzultoval s cirkvou. Vládna koalícia sa totiž dohodla, že v tejto veci nebude prichádzať s nijakým návrhmi, kým sa neotvorí spoločenská diskusia.

Správu o tom, že SaS má už konkrétny návrh riešenia, priniesla v utorok katolícka tlačová agentúra v Rakúsku. Podľa nej chce strana zaviesť, aby členovia cirkvi k 19 percentám dane z príjmu odviedli jedno percento pre svoju náboženskú obec. Tento systém je známy ako daňová asignácia a používa sa aj v Taliansku, Španielsku či v Maďarsku. Katolícku cirkev rozhorčila práve táto správa, pretože o tom modeli s nimi zatiaľ nikto nerokoval.

Kladiem si otázku: Ako potom majú byť spokojný živnostníci, ktorí by podľa nového zákona museli zaplatiť na odvodoch aj 1,5-krát viac ako doteraz? (Ministri Ivan Mikloš a Jozef Mihál v rámci balíčka úspor sa rozhodli, že takto siahnu živnostníkom na paušálne výdavky.)

Myslím si, že je veľký rozdiel v tom: Čo je väčším prínosom pre obyvateľov? Či šírenie božieho slova, alebo práca živnostníkov? Z reči sa ešte nikto nenajedol, ale chlieb potrebuje každý!

Na Slovensku pôsobí približne 3 500 duchovných, ktorých platí štát. Pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2001 sa k cirkvám prihlásilo až 84 percent obyvateľov – 4,5 milióna veriacich. Skúsenosti zo zahraničia však ukázali, že ak náboženské obce neplatí štát, ale priamo veriaci, ich počet klesá. V Španielsku sa napríklad k rímskokatolíckej cirkvi hlási vyše 80 percent obyvateľov, ale iba štvrtina z nich na ňu poukazuje 0,7 percenta odvedenej dane. Platiacich veriacich ubúda aj v Rakúsku a Nemecku.

Nechcem, aby to vyznelo ako škodoradosť, ale pokiaľ by sa zaviedla cirkevná daň, tak si dovolím tvrdiť, že na Slovensku by sa k cirkvám v priebehu roka prihlásilo maximálne 20 percent obyvateľov, tým by sa aspoň potvrdilo to, že v skutočnosti ani zďaleka nie je taký počet veriacich v našej krajine ako uvádzajú štatistiky.

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Peter Pellegrini

Prieskum SANEP o dôvere k politikom: Len jednému viac ľudí dôveruje ako nedôveruje

30.05.2024 07:00

Zuzana Čaputová je stále v prvej trojke politikov s najväčšou dôverou, Ivan Korčok je na tom lepšie ako Michal Šimečka, vyplýva z prieskumu SANEP-u.

Európsky parlament / EP /

Prieskum SANEP po atentáte: Kto má najväčšiu šancu dostať sa do europarlamentu? Hore je to tesné

30.05.2024 07:00

Poslancov zo Slovenska do Európskeho parlamentu by podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti SANEP poskladalo šesť politických strán.

Ruský útok, Charkov, požiar, hasiči, vojna na Ukrajine, hypermarket

ONLINE: Charkov bol opäť pod paľbou, bilancia úderu zo soboty sa vyšplhala na 19 mŕtvych

30.05.2024 06:10, aktualizované: 06:41

Ruská armáda opätovne zaútočila na Charkov, vypálila naň najmenej osem striel.

Litva, NATO

Rusi testujú hranice NATO v Pobaltí. Čo urobí Západ?

30.05.2024 06:00

Šéf Kremľa Vladimir Putin v roku 2016 vyhlásil, že sám nevie, kde sa končia hranice Ruska. Zároveň povedal, že to bol vtip. Smeje sa ešte niekto?

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 250647x
Priemerná čítanosť článkov: 999x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy