Založ si blog

Stráca sa čaro Vianoc…

Vo včerajších správach ukázali, ako v Anglicku už teraz v auguste v jednom velikánskom obchodnom centre predávajú vianočné darčeky a s týmto už zopár rokov tradične začínajú začiatkom augusta.

Môj názor je, že toto je proste na hlavu a aj viacerí odborníci to kritizujú, že tým sa narúša naozajstné čaro Vianoc.

Dovolím si tvrdiť, že moja generácia považuje Vianočné sviatky za nádherné, ale ešte v 50 – 80 tých rokoch. Teraz sa to tak zvrtlo, že je to skôr vo všednej rovine a moderna technika (konkrétne DVD prehrávače) akosi akoby odbúrali čaro Vianoc. V minulosti sa ľudia tešili v priebehu celého roka na vianočne rozprávky a filmy, ktoré im boli vzácne, pretože išli len na Vianoce alebo iné sviatky. Teraz je DVD prehrávač a aj vianočne rozprávky sa už dajú púšťať kedykoľvek. Takto, či si to chceme, alebo nechceme pripustiť: čaro Vianoc sa skutočne stráca.

Spomínam si ako to bolo v časoch, keď som bol ešte malý chlapec a hoci sme boli chudobní a o hračkách sme mohli iba snívať, tak na vianočné sviatky sme sa veľmi tešili. Cez vianočné sviatky nemohla byť porušená tradícia, a tak v strede izby ležala pod stolom slama, aby nám pripomínala maštaľ, v ktorej sa Ježiško narodil. Na stole stála rozvoniavajúca jedlička ovešaná jabĺčkami (otcom zachránenými, lebo inak by sme ich všetky stihli zjesť), anjelikmi, ktoré sme povystrihovali z bieleho papiera, a orechmi v ozdobnom papieri alebo v staniole. Pred štedrou večerou otec na jedličke zapálil voskové sviečky, ktoré dotvárali jas vianočnej  atmosféry. (Prvé roky sme na stromčeku nemali vianočné gule, ktorými by sme sa ako všetky decká určite potešili, na takýto luxus neboli peniaze.)

Až po niekoľkých rokoch sa stalo, že sme jedličku ovešali skutočnými guľami a fondánovými salónkami. Mali sme naozaj nádherný stromček! Ale ,,pažravosťou“ sme my deti bohužiaľ dopomohli k tomu, že hneď na druhý deň otec celý nazlostený jedličku vyhodil do dvora. So všetkým, čo na nej viselo. Počas noci sme totiž pojedli salónky a na stromčeku sa hojdali iba prázdne pozlátkové obaly. Tým sme spečatili otcovo rozhodnutie:

– Už nikdy viac nebudeme mať stromček.

Pri tomto jeho ,,zásahu“ sa porozbíjali ozdoby, ale vyhlásil, že žiadne viac nekúpi. No nebola by to mama, keby otca nepresvedčila, nech nám nekazí radosť. Iba vďaka tomu sme mali aj na ďalšie Vianoce i peknú jedličku i nové gule na nej. A salónky? Tie sme pre istotu radšej nechali na pokoji celé sviatky…

Napriek tomu, že sme od našich rodičov nikdy nedostali pod stromček žiadne hračky a že sme nemali ani vlastný televízor, tak sme sa každoročne tešili na rozprávkové filmy s vianočnou tematikou, ktoré sme mohli vidieť v kinách, alebo u susedou v televíznom vysielaní.

Neviem, či to iba ja takto prežívam Vianoce v posledných 10 – 12 rokoch, ale už mi pripadajú veľmi všedne a keby manželka tradične nepripravovala všelijaké dobroty, tak by som ani nepostrehol, že sú vianočné sviatky.

Skutočne ide Hegervi o to najlepšie pre Slovákov?

24.01.2023

Heger má 90 poslancov, no presvedčí aj ľudí? (Dočasne poverený premiér Eduard Heger oznámil, že sa lídri bývalej koalície dohodli na termíne predčasných volieb). „Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde [...]

Súhlasím s Pelegriniho vyjadreniami k predčasným voľbám

23.01.2023

Hlas žiada predčasné voľby do konca júna. Pellegrini tvrdí, že na odkladanie predčasných parlamentných volieb do septembra nie je žiaden racionálny dôvod. „Vyzývame vládne strany, aby namiesto svojich vlastných politických záujmov uprednostnili záujem Slovenska a dohodli sa na termíne volieb najneskôr do konca júna,“ uviedol v stanovisku líder Hlasu Peter Pellegrini. [...]

Očkovacia kampaň na Slovensku je agresívna, propagandistická a málo informatívna.

01.08.2021

Peter Weiss, apeluje, že pred treťou vlnou je potrebné urobiť komunikačný aj strategický zvrat. „Vakcinačná kampaň zlyháva a vláda tento svoj neúspech teraz kompenzuje tvrdosťou prijímaných opatrení. To podľa Petra Weissa vyvoláva reakciu nespokojných ľudí, ktorí začali protestovať v uliciach.“ Oproti máju stúpol počet respondentov, ktorí odmietajú očkovanie. Z [...]

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Spravila chybu alebo len ľudské gesto? Politici hodnotia návštevu prezidentky Čaputovej v štábe generála Pavla

29.01.2023 17:57

Do volebného štábu generála Pavla nečakane prišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby mu zablahoželala k víťazstvu. Čo na jej nečakaný krok hovoria slovenskí politici?

petr pavel

Pavel má silný mandát a Babiš nekončí

29.01.2023 16:15

Čelní predstavitelia Babišovho hnutia ANO tvrdia, že ich šéf môže byť spokojný, lebo získal 2,4 milióna hlasov.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 227308x
Priemerná čítanosť článkov: 917x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy