A vtedy nastúpila Čína. Ako náhle sa Čína stala továrňou sveta, problém bol vyriešený. Keď oblek, ktorý predtým stál 600 dolárov, mohol byť za menej než 100 dolárov, a pár topánok za menej než 5 dolárov, osnovatelia podvodu došli k záveru, že pre najväčšiu kasínovú operáciu v histórii neexistuje žiadna dohľadná hrozba.
Čína s výmenou súhlasila, pretože musela kŕmiť viac než miliardu krkov a potrebovala zaistiť prácu pre stovky miliónov, bez čoho by nebolo možné systém udržať. Ale Čína bola dostatočne pragmatická, aby mala dva ekonomické systémy – na juane založenú domácu ekonomiku a na americkom doláre založenú exportnú ekonomiku, v nádeji, že zisky a prínosy z exportnej ekonomiky sa umožnia Číne transformovať a nastoliť životaschopný a dynamický domáci trh, ktorý časom nahradí závislú ekonomiku na exporte. Bol to spolok a obchod s diablom, ale v tej dobe neexistovala žiadna iná alternatívna možnosť, tým skôr, že to bolo v dobe po kolapse Sovietskeho zväzu.
Ďalšou úrovňou hry bolo dosiahnuté to, keď sa hajzelpapierova rezervná mena stala doslova virtuálnou – prostredníctvom jednoduchých operácii, kliknutím počítačovej myši v globálnych bankách.
Veľkí gavalieri z Goldman Sachs a ďalších globálnych bank boli viac než spokojní, keď prenechali Las Vegas mafii a ich úbohým miliardam v obratoch. Tieto zisky boli považované v porovnaní sa stovkami biliónov vytváraných virtuálnym kasínom za drobné. Šlo o finančné dobývanie nad rámec najdivokejších snov. Dokonca sa sami začali nazývať „páni vesmíru“. Novou hrou bolo vytváranie obrovských dlhov a veľkí gavalieri mohli kapitál leveragovať dokonca 40krát! Hodnoty aktív s tak veľkým množstvom likvidity naháňajúce tak málo fyzických aktív vzrástli.
Koniec koncov finanční kúzelníci nedocenili, lepšie povedané podcenili množstvo finančných produktov, ktoré boli potrebné pre udržanie hry. Uchýlili sa k finančnému inžinierstvu – sekuritizacii aktív. A keď bolo pre sekuritizacie nedostatok reálnych aktív, boli vytvorené syntetické aktíva. Veľmi skoro bol za legitímny inštrument hry považovaný i toxický odpad, dokiaľ ho bolo možné pchať hrabivým hlupákom, bez ujmy pre pôvodcov týchto takzvaných investícii.
Po nejakú dobu to vyzeralo, že finanční kúzelníci problém vyriešili, ako kŕmiť obludu globálneho kasína. Bohužiaľ hudba prestala hrať a bublina praskla! A ako sa hovorí, ostatné je už história.
Liek Goldman Sachs
Keď sú straty v biliónoch amerických dolárov a celé zostatkové aktíva/kapitál sú v miliardách amerických dolárov, máme obrovský problém – finančnú čiernu dieru.
Uprednostňovaným liekom finančných duchovných otcov z Goldman Sachs bolo vytvoriť ďalší podvod / mystifikáciu – že veľké globálne banky majú skrachovať a to má spustiť systémový kolaps, a že dôjde k Armagedonu. Do týchto bank „príliš veľkých na krach“ museli biť naliate obrovské sumy virtuálnych peňazí, aby sa rekapitalizovali a zbavili toxických aktív vo svojich bilanciách. Hlavné centrálne banky vo vyspelých štátoch v zbore s Goldman Sachs spievali rovnakú pesničku. Boli vykúzlené všemožné schémy, aby sa legitimizovalo núdzové vyplácanie.
V podstate sa stalo to, že došlo k obyčajnému prevodu peňazí z ľavého vrecka do pravého, za tanečnej parády, že banky v podstate pomáhajú vláde prekonať finančnú krízu.
POKRAČOVANIE
Celá debata | RSS tejto debaty