Preberáme vládu a krajinu s rozvrátenými verejnými financiami. Takto zhodnotil stav vo verejných financiách po prvom rokovaní kabinetu nový minister financií Ivan Mikloš. Ako dodal jednou z priorít pre jeho rezort preto bude „poupratovať“ verejné financie, keďže ich preberá v žalostnom stave.
Na adresu predchádzajúcej vlády Roberta Fica a exministra financií Jána Počiatka zároveň Mikloš uviedol, že manipulovali s realitou pri zverejňovaní informácii o stave verejných financií. (Nebolo to niečo podobné aj v čase, keď SDKÚ preberalo vládu po Mečiarovi?).
Situáciu na samotnom Ministerstve financií SR však Mikloš považuje za relatívne dobrú, keďže tam po jeho pôsobení „chvalabohu“ neprebehli veľké zmeny.
Prvým krokom nového ministra vo funkcii bude podľa jeho slov audit, ktorý má preveriť situáciu v rezorte.
Mikloš chce nechať preveriť aj zmluvy podpísané v súčasnosti už bývalým vedením ministerstva s cieľom zistiť, či boli podpísané vo verejnom záujme. Rovnako bude podľa neho dôležité hĺbkovo analyzovať stav verejných financií, keďže najmä za posledný rok bolo podľa jeho slov praxou zatajovanie dôležitých informácii.
V prvých 100 dňoch svojho pôsobenia na ministerstve sa chce nový minister zamerať aj na riešenie situácie po povodniach, ako aj na prípravu programového vyhlásenia vlády. Už na budúcotýždňové rokovanie vlády chce Mikloš pripraviť materiál o povodniach, ktorý by mal okrem zmapovania situácie obsahovať aj návrhy na pomoc poškodeným občanom.
Zajtra ide nový minister financií Ivan Mikloš spolu s premiérkou Ivetou Radičovou na rokovania do Bruselu o novom ochrannom vale EÚ s tým, že rámcovú zmluvu o jeho vytvorení zatiaľ nepodpíšu.
„Keď raz niečo podpíšete, už nevyrokujete nič. Preto my ideme do Bruselu aj s pani premiérkou s tým, že nie sme pripravení nič podpísať,“ zdôraznil. Až na základe týchto rokovaní sa podľa neho uvidí, aký je priestor na prípadné zmeny v nastavení európskeho garančného mechanizmu. Vláda následne rozhodne tak rýchlo, ako sa bude dať, prisľúbil Mikloš.
Jeho stanovisko je podľa neho rovnaké ako pred voľbami – s pôžičkou vysoko zadlženému Grécku nesúhlasí a o eurovale treba ešte rokovať. „Ani táto iniciatíva sa nám nepáči a sme pripravení rokovať o tom, čo sa dá ešte zmeniť,“ priblížil. Podiel Slovenska je totiž podľa neho v porovnaní s inými krajinami neadekvátne vysoký, a to či už pri porovnaní ekonomickej výkonnosti, životnej úrovne alebo veľkosti bankového sektora.
Neviem, či som už prejedený za tie dlhé roky rôznymi sľubmi, ale príliš optimisticky to nevidím. Alebo žeby sa stal skutočne zázrak a Mikloš si teraz už konečne uvedomil, že tento národ sa nedá vodiť za nos donekonečna a že pre Slovensko je potrebné konečne robiť aj užitočné veci?
Celá debata | RSS tejto debaty