Nastávajúci vládny zlepenec sa sotva odváži zaoberať kauzami Mečiara a Lexu, ale aspoň Soboňové kúpele by mohol definitívne a spravodlivo dotiahnuť do úspešného konca.
Takmer všetky slovenské kúpele v roku 1995 prešli do súkromných rúk, pričom si v nich ponechali podiely aj mestá a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Odvtedy sa súkromníkom podarilo získať si v kúpeľoch väčšinu a tú využili na odrazenie sa od dna a investície do ich rozvoja.
No niečo podobné sa už nedá hovoriť o kúpeľoch v Sliači, ktoré boli voľakedy jednými z lepších kúpeľov. Žiaľ, osud im neprial. Po nevydarenej privatizácii spoločnosťou Corvas, ktorej majiteľom je exminister zdravotníctva za HZDS Viliam Soboňa, sa táto firma o kúpele od roku 1999 súdi s Fondom národného majetku.
Spory ešte nie sú ukončené – a to je základný problém kúpeľov. Kým ostatné kúpeľné podniky sa s pomocou súkromných investorov a s využitím eurofondov dostali na úroveň európskeho štandardu, tak v sliačskych kúpeľoch je už viac než desať rokov základnou líniou udržať podnik v chode.
V marci 2010 najvyšší súd zrušil rozsudok, ktorým sa mali vrátiť kúpele Soboňovi
Majoritný 51-percentný balík akcií kúpeľov Sliač podľa aktuálneho súdneho rozhodnutia nepoputuje zo štátu späť do rúk privatizéra Viliama Soboňu. Najvyšší súd zrušil minuloročný rozsudok Krajského súdu v Bratislave o tom, že odstúpenie Fondu národného majetku od privatizačnej zmluvy na kúpele Sliač-Kováčová je neplatné a väčšina akcií sa má previesť do troch dní na spoločnosť Corvas, v ktorej bol spoločníkom a konateľom Viliam Soboňa.
Exminister zdravotníctva Viliam Soboňa sa vyjadril, že prvotné zastavenie odvolacieho konania znamenalo správoplatnenie rozsudku krajského súdu a voči doplneniu výroku má výhrady. “Najvyšší súd týmto uznesením porušil zákony Slovenskej republiky,” a dodal, že bude postupovať v medziach zákona. Proti verdiktu Najvyššieho súdu nie je prípustné odvolanie. Soboňa však podá mimoriadny opravný prostriedok – dovolanie ” vrátane otázok, či takéto konanie nie je trestné”.
Dovolím si tvrdiť, že nie malú vinu na tom má aj prokuratúra, ktorá sa nedokázala vyrovnať s minulosťou.
Prokurátori ťažia najmä z toho, že v reťazci polícia – prokuratúra – súdy si ich občania všímajú najmenej. Práve prokuratúra pritom zo všetkých týchto inštitúcií prešla najmenšími zmenami. Stále funguje ako monokratická inštitúcia sovietskeho typu, pričom generálny prokurátor má právo zasiahnuť do akejkoľvek kauzy – napríklad prepustiť niekoho z väzby či zastaviť vyšetrovanie. Konanie generálnych prokurátorov pritom viackrát vzbudilo otázniky.
Pochybnosti o postupe prokuratúry sa vynárajú aj po tom, ako jej začal šéfovať ďalší bývalý komunista Dobroslav Trnka. Za jeho éry boli zastavené trestné stíhania v takých kauzách ako podvod pri privatizácii Kúpeľov Sliač a Kováčová, z ktorého bol obvinený exposlanec za HZDS Viliam Soboňa.
Ešte, že v slovenských kúpeľoch existujú aj výnimky: Jedným z pozitívnych príkladov otvorenej komunikácie sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Podľa manažérky kúpeľov, bol až do roku 2001 vlastníkom piešťanských kúpeľov Fond národného majetku. Ten ich získal v roku 1999 od firmy Vadium Group na čele s neslávne medializovaným Karolom Martinkom.
V roku 2002 prebehla druhá privatizácia, kde väčšinový podiel v kúpeľoch získala maďarská spoločnosť Danubius Hotels Group, ktorá vlastní aj Mariánske Lázně. Desať percent v akciovke má mesto Piešťany.
Za zahraničného vlastníka sa naozaj kúpele nemusia hanbiť. Ten už v kúpeľoch preinvestoval 1,5 miliardy korún. Rekonštrukcie sa uskutočnili v hoteli Piešťany a na Kúpeľnom ostrove vyrástlo nové golfové ihrisko. Majiteľ zainvestoval aj do výstavby vodného a saunového sveta a v Napoleonských kúpeľoch vznikla soľná jaskyňa.
Jedným z hotelov je aj secesný skvost hotel Piešťany z roku 1912, ktorý sa nachádza v čarovnom prostredí Kúpeľného ostrova priamo nad termálnymi prameňmi a zdrojmi liečivého bahna. Vynovený hotel je plne klimatizovaný. Spolu s kúpeľmi Irma poskytuje vynikajúce podmienky pre kúpeľné pobyty po celý rok. Niet pochyb, že aj ubytovanie Piešťany majú útulné a komfortné, presne podľa potrieb zákazníkov.
Investor plánuje do roku 2015 preinvestovať ďalších 50 miliónov Eur. Nový majiteľ neprináša do kúpeľov iba peniaze, ale aj nové kontakty, štandardizované postupy práce a dokáže kúpele lepšie predať, či už účasťou na medzinárodných veľtrhoch, alebo cez svoje pobočky v Európe. Treba len dúfať, že nová vláda už nebude brať ohľad na mimoriadny opravný prostriedok a že Soboňa bude potrestaný tak, ako už mal byť potrestaný minimálne pred ôsmymi rokmi.
Celá debata | RSS tejto debaty