Založ si blog

Ópiové polia napadla huba

mak_afgh-r880

Od radosti mi až srdce poskočilo, keď som si prečítal túto správu, že vážna choroba napáda ópiové polia v Afganistane. Tohtoročná produkcia ópia sa v porovnaní s minulým rokom môže znížiť o štvrtinu. Ide o hubu, ktorá podľa predpokladov napadla už asi polovicu makovíc v krajine. Afganistan sa podieľa na 92 percentách celosvetovej produkcie ópia.

Prvé, čo ma napadlo, bola myšlienka, že škoda, že táto huba napadla iba polovicu makovíc a že to nie je ako v prípade kobyliek, ktoré, keď už niečo napadnú, tak po nich už zostane iba hotová spúšť. Huba napáda koreň rastliny, pokračuje ďalej stonkou a spôsobí, že makovica zvädne. Napadla aj ópiové polia v provinciách Helmand a Kandahár, teda centrum povstalcov a pestovania ópia v krajine.

Drogoví díleri  sa vôbec ničoho neštítia a toto svinstvo ponúkajú už aj malým deťom, len aby mali, čo najväčšie zisky. To, že závislí ľudia na drogách sú schopní aj zabíjať nevinných ľudí, len aby získali prostriedky na drogu, tak toto pašerákov a dílerov drog vôbec netrápi.

Ceny ópia v regióne stúpli asi o 50 percent a údajne to môže mať dopad na tržby povstaleckých skupín ako je Taliban, ktoré majú veľké zásoby ópia.

Ópiové polia v Afganistane sú napádané v pravidelných intervaloch, ale teraz je tu možnosť pre medzinárodné spoločenstvo, aby sa pokúsilo presvedčiť roľníkov nepestovať ópium. (Treba priznať, že musí byť ochota aj na strane druhej, lebo pokiaľ medzinárodné spoločenstvo neponúkne roľníkom pestovať niečo užitočné a také z čoho budú mať osoh obe strany, tak to vôbec nebude ľahké.)

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 245179x
Priemerná čítanosť článkov: 977x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy