Bublina 5 – podvodná pomoc.
Potom, ako praskla bublina na komoditnom trhu a svet sa dostal do hlbokej depresie, tak už nebolo možné vytvoriť žiadnu novú finančnú bublinu. Jediný voľný nestrážený a naivný kapitál ktorý bol k dispozícií boli peniaze daňových poplatníkov. A práve pri najväčšej vládnej pomoci alebo záchrane v histórií začal Goldman ukazovať svoje svaly.
Bývalý šéf GS a minister financií Hank Paulson v Bielom dome
Všetko to začalo minulý september, kedy vtedajší minister financií Paulson (bývalý šéf Goldmanu) urobil sériu obrovských rozhodnutí. Prvou je, že bez akejkoľvek záchrany nechal skrachovať najväčšieho konkurenta GS, firmu Lehman Brothers. Hneď na druhý deň zachránil AIG s 85 mld. dolárov, z čoho sa 13 mld. okamžite vyplatilo Goldmanu, čím dostal plne zaplatené za svoje stávky. (V porovnaní robotníci Chrysleru budú šťastní, ak dostanú 50 centov za každý dolár, ktorý im firma dlží). Hneď po AIG Paulson oznámil federálnu záchranu finančného sektora v objeme 700 mld. USD (TARP) a jeho vedením poveril bývalého vedúceho pracovníka Goldmanu. Na to, aby mohol Goldman získať prístup k týmto fondom, tak sa musel zmeniť z investičnej banky na bankový holding, čím sa mu otvorila galaxia možností prístupu k vládnym dotáciám. Okrem tohto konca marca FED rozdal alebo garantoval finančným inštitúciám 8,7 bilióna dolárov, avšak vďaka nejasným zákonom a nemožnosti auditu, ostávajú prijímatelia týchto financií utajení.
Zmenou na bankový holding Goldman získal ďalšiu výhodu – jeho primárnym dohľadným orgánom sa stal NY Fed, na čele ktorého stál spolupredseda Goldmanu Stephen Friedman. GS mal tak byť kontrolovaný jeho vlastným predsedom. Aby sa odstránil tento rozpor v zákone o konflikte záujmov, tak ministerstvo financií udelilo výnimku pre Friedmana, ktorý pri zmene banky na holding dostal právo odkúpiť 52 000 nových akcií Goldmanu, čím sa stal bohatším o 3 mil. USD. Friedman v máji odstúpil, avšak na jeho miesto prišiel opäť bývalý vedúci pracovník Goldmanu. Výsledok je jednoduchý, všetky aktivity vlády smerovali k záchrane a zlepšeniu postavenia GS.
Bonbónikom na záver je fakt, že po všetkých vzniknutých bublinách a vymazania obrovského množstva bohatstva, manipulácií cien komodít a následného svetového strádania a zabezpečenia Goldmanu desiatkami miliárd peňazí daňových poplatníkov, Goldman napríklad v roku 2008 zaplatil americkej vláde na daniach len 14 miliónov dolárov. Banka zaplatila na daniach iba 14 miliónov dolárov, pričom na bonusoch a odmenách vyplatila vyše 10 mld. USD a jej ročný zisk dosiahlo 2 mld. USD.
Ako je to možné? Nízke dane sú dôsledkom „geografického rozvrstvenia príjmov“, čo je v podstate medzera v zákone o korporátnych daniach, kedy si firma môže presúvať príjmy medzi svojimi medzinárodnými pobočkami až do offshorových krajín a nakoniec sa môže úplne vyhnúť plateniu daní. Podľa reportu GAO až 2/3 amerických firiem v rokoch 1998-2005 neplatili žiadne dane.
POKRAČOVANIE: (6)
Celá debata | RSS tejto debaty