Založ si blog

Veril som, a potom na dlho nie

Moji rodičia boli hlboko veriaci a z nás detí chceli mať sebe podobných. Preto sme sa doma pred spaním vždy museli pomodliť Otčenáš a Zdravas Mária. Cez soboty v odpoludňajších hodinách alebo v nedeľu ráno pred odchodom do kostola otec celej rodine vyčistil topánky, a tak sme – slávnostne vyobliekaní, ako inak! – šli na svätú omšu. Každú nedeľu i každý cirkevný sviatok. Ani jeden z nás synov sa neodvážil čo i len naznačiť nesúhlas, lebo by pocítil silu remeňa.

Otec si svojím tvrdým režimom zrejme neuvedomoval, že čím viac je dieťa do niečoho nútené, tým viac ho to odrádza. Komunisti, tí vedeli, akú taktiku zvoliť, aby mládež odrádzali od viery! Napríklad  v odpoludňajších hodinách, keď boli bohoslužby, ako na potvoru v kinosále iba 20 m od kostola premietali filmy pre deti a mládež. Dokážete si predstaviť, ako ,,ochotne“ sme chodievali na pobožnosti… a neraz sme sa z nich ešte pred ukončením vytratili. Po návrate domov sme už iba tŕpli, či nás otcovi ,,nebonzla“ niektorá rapotalka zo susediek. (Čo sa mládeže týkalo, tato taktika štátu vychádzala. Lenže mnohé ,,múdre hlavy“ v štátostrane si zároveň neuvedomovali, že svojou snahou nabúrať kresťanstvo vyvolávajú medzi jeho vyznavačmi presne opačný účinok, navyše ich svojou pomýlenou ,,iniciatívou“ štvú proti režimu.)

Občas sme s kamarátmi vyviedli nejaké huncútstvo. Ale vo všeobecnosti bol s nami otec spokojný, lebo sme boli aj miništrantmi, aj za to nás pán farár Jozef Štofej pred otcom občas pochválil.

Do trinástich rokov som sa každý deň modlieval, Matku Božiu som prosil hlavne za uzdravenie našej mamičky. Moje obľúbené miesto v kostole bolo pred drevenou sochou Panny Márie. Stála asi na meter vysokom podstavci, v životnej veľkosti a dokonale opracovaná vyzerala ako živá. Natoľko ma fascinovala, že som dokázal upierať zrak do jej tváre takmer celú omšu. Hlavou mi pritom vírila jediná myšlienka, jediná túžba: Nech sa stane zázrak a naša mama sa uzdraví! Ustavične som sa nádejal, že raz mi Panna aspoň očami naznačí, že ma vidí a nemám sa báť, veď ona má všetko pod kontrolou. (Boli chvíle, keď som nepostrehol, že ostatní pokľakli, a potom ma musel niektorý z chalanov potiahnuť, nech už nestojím ani ja.)

Veľký zvrat nastal, keď nám krátko po sebe zomreli obaja rodičia. Strašne som zanevrel na Boha a na Sedembolestnú Pannu Máriu! Doslova som ich znenávidel, že nám zobrali otca i mamu. Na každom kroku som sa im rúhal, urážal som ich, pri rozhovoroch s kamarátmi v mojom slovníku prevládali vulgárne slová. Chvíľami sa dalo čakať „poriadne zemetrasenie“ v podobe trestu.

Netrvalo to dlho, dalo by sa povedať, že ,,do roka a do dňa“, keď sa mi za rúhanie pomstili samotné nebesá niečím, čo možno chápať aj ako ,,zásah zhora“ (ale o tom o kúsok neskôr, keď bude reč o mojich dvoch úrazoch krátko po sebe. Teraz zostanem pri inom príbehu z detstva.)

(Z autobiografie: Keď zatneš slovom…)

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 245176x
Priemerná čítanosť článkov: 977x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy