Poslancom NR SR také moratórium určite nechýba. Veľmi dobre si totiž uvedomujú, že také niečo neradno schváliť, lebo takto by nemohli získavať lacno hlasy od rómskych spoluobčanov. Situácia sa opakuje presne ako pred 4 rokmi a Rómom vraj núkajú 8 eur za hlas vo voľbách.
Strana rómskej koalície a mimovládna Únia Rómov na Slovensku informovala média o tom, že sobotňajšie parlamentné voľby môže poznačiť kupovanie hlasov rómskych voličov, ktoré sa objavilo aj v minulosti. Viaceré politické strany vraj niekoľko týždňov pred voľbami ponúkali Rómom na východe a juhu krajiny peniaze za to, že v sobotných voľbách dajú hlas ich strane a prípadne zakrúžkujú konkrétneho kandidáta.
Podozrenia zo sporného získavania rómskych hlasov sa objavili aj v predchádzajúcich parlamentných, krajských či komunálnych voľbách. Kupovanie hlasov sa však nepodarilo dokázať.
Na Slovensku žije podľa odhadov asi pol milióna Rómov, časť z nich býva v osadách bez vody a elektriny. Pri očakávanej 50-percentnej voličskej účasti zodpovedá jednému percentu hlasov približne 21.500 platných volebných lístkov. „Rómskych voličov si za peniaze kupujú takmer všetky politické strany, za hlas im ponúkajú 3 – 4 eurá,“ povedal predseda Strany rómskej koalície Gejza Adam. Odvolal sa na rozhovory s Rómmi, ktorých navštívil počas predvolebnej kampane. Strany, ktoré „dohody“ s Rómmi uzatvárajú neuviedol. Hlasy sa údajne kupujú najmä v chudobných osadách na východnom Slovensku. „Dopredu si volajú niektorých Rómov a ponúknu im peniaze, ak pôjdu hlasovať,“ dodal.
Na kupovanie hlasov rómskych voličov upozornila v apríli aj Únia Rómov na Slovensku. Dôkazy plánovala zverejniť koncom mája, napokon tak vraj urobí až po voľbách.
Najviac sa upláca na východe krajiny: „Dochádza k tomu po celom Slovensku, vo väčšej miere však v Banskobystrickom kraji a na východe krajiny,“ tvrdil predseda únie František Tanko. Na stretnutí s novinármi chce predložiť aj dôkazy.
Zástupcovia politických strán podľa jeho skorších vyjadrení oslovujú vajdov a miestnych rómskych lídrov, pričom za hlas ponúkajú údajne 8 – 9 eur. Únia sa v minulosti ponúkla, že v deň volieb bude monitorovať situáciu. Ministerstvo vnútra to neodmietlo.
Polícia však podľa hovorcu policajného prezídia Martina Korcha nemôže spornú prax zastaviť. „Tieto voľby sú špecifické v tom, že nie je moratórium, takže strany môžu agitovať mimo volebnej miestnosti aj v deň hlasovania,“ upozornil. Samotné vyplácanie peňazí za hlasy je preto ťažko napadnuteľné, náročné je aj prípadné dokazovanie.
Kupovanie hlasov rómskych voličov kritizovali pred vlaňajšími župnými voľbami aj viaceré mimovládne organizácie. Polícia sa zaoberala niekoľkými trestnými oznámeniami v tejto veci, napríklad v Levoči či Starej Ľubovni. Kupovanie hlasov sa však doteraz nedokázalo.
Celá debata | RSS tejto debaty