Založ si blog

Návrh zákona pre parlamentných poslancov v NRSR

autor.miniatúraCYKLO

V poslednej dobe sa pomerne často diskutuje o téme cyklisti a cyklistické chodníky.  V Európe a najmä v severských krajinách je to už úplne bežná záležitosť, že cyklisti pri priamom dotyku cyklistického chodníka s komunikáciou pre motorové vozidlá sú chránený jednoduchou a účinnou pomôckou: plastovou, do strany vyklápacou smerovkou v tvare detskej rúčky. Takto to v tých krajinách funguje už minimálne 30 rokov, len my sme stále 100 rokov za opicami. Tí, ktorí netušia o čom hovorím, tak je to tzv. plastická „vyklápacia ruka“ červenej, alebo oranžovej farby o dĺžke asi 40 centimetrov, ktorú si cyklista uchytí na zadnom nosiči svojho bicykla a keď ju má vyklopenú v pravom uhle smerom do jazdnej dráhy motorových vozidiel, tak tým zároveň „núti“ vodičov, ktorí ho predbiehajú aby nelenili vyhodiť smerovku a obišli ho bezpečným oblúkom. V prípade ak by vodič svojou nedbalou jazdou túto bezpečnostnú pomôcku cyklistovi zachytil a ulomil, tak by ho cyklista mohol za to žalovať a vodič by musel platiť pokutu. Na tejto pomôcke by prípadne mohla byť ešte umiestnená reflexná páska, alebo červené odrazové sklíčko.

bicykel_cesta_trava_8

Mnohí vodiči sa na našich cestách správajú tak, ako keby cyklisti na cestách pred nimi boli iba vzduch, a keď aj môžu urobiť klasický oblúk v prípadoch obiehania cyklistov, (lebo cesta je na to dosť široká), tak sú takí pohodlní, že prefrčia v tesnej blízkosti cyklistu ako keby mu tým chceli naznačiť, že nemá na ceste zavadzať. Je pravdou, že sú prípady kde sú úseky s užšími cestami a keď idú vozidla aj v protismere, tak v takom prípade by sa to ešte vodičom dalo tolerovať, že takto idúc v smere jazdy cyklistu sa musia viac tlačiť k bicyklu cyklistu, ale nikde nie je napísané, že v takom prípade vodič motorového vozidla nemá brať ohľad na cyklistu, nič mu totiž nebráni aby spomalil a keď už prejde vozidlo v protismere aby cyklistu bezpečne obišiel bez toho, aby sa cyklista nemusel stále obávať, že ho niektorý nezodpovedný vodič  zachytí o pedále bicykla.

trabalka

Takže takéto nosenie plastovej mechanickej ruky by sa malo urýchlene uzákoniť. Jednak to stojí iba pár centov a chráni to oveľa viac život cyklistom.
Laco

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

Skutočne ide Hegervi o to najlepšie pre Slovákov?

24.01.2023

Heger má 90 poslancov, no presvedčí aj ľudí? (Dočasne poverený premiér Eduard Heger oznámil, že sa lídri bývalej koalície dohodli na termíne predčasných volieb). „Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde [...]

Súhlasím s Pelegriniho vyjadreniami k predčasným voľbám

23.01.2023

Hlas žiada predčasné voľby do konca júna. Pellegrini tvrdí, že na odkladanie predčasných parlamentných volieb do septembra nie je žiaden racionálny dôvod. „Vyzývame vládne strany, aby namiesto svojich vlastných politických záujmov uprednostnili záujem Slovenska a dohodli sa na termíne volieb najneskôr do konca júna,“ uviedol v stanovisku líder Hlasu Peter Pellegrini. [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 07:55

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 249
Celková čítanosť: 232374x
Priemerná čítanosť článkov: 933x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy