Založ si blog

Návrh zákona pre parlamentných poslancov v NRSR

autor.miniatúraCYKLO

V poslednej dobe sa pomerne často diskutuje o téme cyklisti a cyklistické chodníky.  V Európe a najmä v severských krajinách je to už úplne bežná záležitosť, že cyklisti pri priamom dotyku cyklistického chodníka s komunikáciou pre motorové vozidlá sú chránený jednoduchou a účinnou pomôckou: plastovou, do strany vyklápacou smerovkou v tvare detskej rúčky. Takto to v tých krajinách funguje už minimálne 30 rokov, len my sme stále 100 rokov za opicami. Tí, ktorí netušia o čom hovorím, tak je to tzv. plastická „vyklápacia ruka“ červenej, alebo oranžovej farby o dĺžke asi 40 centimetrov, ktorú si cyklista uchytí na zadnom nosiči svojho bicykla a keď ju má vyklopenú v pravom uhle smerom do jazdnej dráhy motorových vozidiel, tak tým zároveň „núti“ vodičov, ktorí ho predbiehajú aby nelenili vyhodiť smerovku a obišli ho bezpečným oblúkom. V prípade ak by vodič svojou nedbalou jazdou túto bezpečnostnú pomôcku cyklistovi zachytil a ulomil, tak by ho cyklista mohol za to žalovať a vodič by musel platiť pokutu. Na tejto pomôcke by prípadne mohla byť ešte umiestnená reflexná páska, alebo červené odrazové sklíčko.

bicykel_cesta_trava_8

Mnohí vodiči sa na našich cestách správajú tak, ako keby cyklisti na cestách pred nimi boli iba vzduch, a keď aj môžu urobiť klasický oblúk v prípadoch obiehania cyklistov, (lebo cesta je na to dosť široká), tak sú takí pohodlní, že prefrčia v tesnej blízkosti cyklistu ako keby mu tým chceli naznačiť, že nemá na ceste zavadzať. Je pravdou, že sú prípady kde sú úseky s užšími cestami a keď idú vozidla aj v protismere, tak v takom prípade by sa to ešte vodičom dalo tolerovať, že takto idúc v smere jazdy cyklistu sa musia viac tlačiť k bicyklu cyklistu, ale nikde nie je napísané, že v takom prípade vodič motorového vozidla nemá brať ohľad na cyklistu, nič mu totiž nebráni aby spomalil a keď už prejde vozidlo v protismere aby cyklistu bezpečne obišiel bez toho, aby sa cyklista nemusel stále obávať, že ho niektorý nezodpovedný vodič  zachytí o pedále bicykla.

trabalka

Takže takéto nosenie plastovej mechanickej ruky by sa malo urýchlene uzákoniť. Jednak to stojí iba pár centov a chráni to oveľa viac život cyklistom.
Laco

Očkovacia kampaň na Slovensku je agresívna, propagandistická a málo informatívna.

01.08.2021

Peter Weiss, apeluje, že pred treťou vlnou je potrebné urobiť komunikačný aj strategický zvrat. „Vakcinačná kampaň zlyháva a vláda tento svoj neúspech teraz kompenzuje tvrdosťou prijímaných opatrení. To podľa Petra Weissa vyvoláva reakciu nespokojných ľudí, ktorí začali protestovať v uliciach.“ Oproti máju stúpol počet respondentov, ktorí odmietajú očkovanie. Z [...]

Exprezident sa chváli tým, že vďaka Luniku IX je Hlavná ulica taká krásna

23.10.2017

Otvorená spoveď exprezidenta Schustera: Odhalenie z detstva, v jeho izbe sa odohrávalo peklo „Otec pil a bil ma, hovorí dnes bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Bol tvrdý a išiel si za svojim. A aj vďaka nemu dosiahol prezident Schuster vo svojej kariére tak veľa.“ O tom, aký bol otec exprezidenta Rudolfa Schustera (83), vie len málokto: „Mal som otca, ktorý [...]

Paradox, natočí sa film a až po jeho zhliadnutí sa poškodení prebúdzajú!

22.10.2017

Veru, takí sme my Slováci /česť výnimkám/, poniektorým ľuďom sa až príliš ukrivdilo počas vládnutia Mečiara, no ich problémy sa skrývali pod koberec, a po natočení filmu Únos a filmu Mečiar – hlavne po ich zhliadnutí v kinách – sa zrazu roztrhlo vrece so sťažnosťami na Mečiara a pomaly niet dňa v ktorom by v médiách nefiguroval nejaký článok k tejto [...]

Robert Fico

Fico: Zrušenie práva veta je pre Smer neprekročiteľná červená čiara

15.08.2022 20:08

Fico tvrdí, že právo veta členských krajín EÚ má obrovský význam v praktickom živote.

Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus

Ukrajina s protiútokom vyčkáva, Rusi sa obracajú na Severnú Kóreu. Smeruje svet do veľkej vojny?

15.08.2022 19:48

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine a ako veľmi vážne máme brať zbližovanie sa Ruska so Severnou Kóreou či ostatnými autoritárskymi krajinami? V podcaste denníka Pravda odpovedá generál Pavel Macko.

Kajetán Kičura

Kičura zlaté tehličky mal. Podľa polície boli aj v sejfe, len v bankovom

15.08.2022 18:45

Robert Fico uviedol, že Kičurove zlaté tehly v sejfe sú blud, a Kičura nemá ani sejf. Polícia na to reagovala, že tehličky existujú a v sejfe ich mal - v bankovom.

Prigozin

Zavaril Putinovmu kuchárovi ruský novinár? Žoldnierom zbombardovali štáb

15.08.2022 18:22

Na začiatku bola fotografia, ktorou sa ruský vojnový reportér pochválil stretnutím s vlastníkom žoldnierskej armády pred jej štábom v Donbase. Do týždňa budovu Ukrajinci zrovnali so zemou.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 218382x
Priemerná čítanosť článkov: 888x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy