Založ si blog

Návrh zákona pre parlamentných poslancov v NRSR

autor.miniatúraCYKLO

V poslednej dobe sa pomerne často diskutuje o téme cyklisti a cyklistické chodníky.  V Európe a najmä v severských krajinách je to už úplne bežná záležitosť, že cyklisti pri priamom dotyku cyklistického chodníka s komunikáciou pre motorové vozidlá sú chránený jednoduchou a účinnou pomôckou: plastovou, do strany vyklápacou smerovkou v tvare detskej rúčky. Takto to v tých krajinách funguje už minimálne 30 rokov, len my sme stále 100 rokov za opicami. Tí, ktorí netušia o čom hovorím, tak je to tzv. plastická „vyklápacia ruka“ červenej, alebo oranžovej farby o dĺžke asi 40 centimetrov, ktorú si cyklista uchytí na zadnom nosiči svojho bicykla a keď ju má vyklopenú v pravom uhle smerom do jazdnej dráhy motorových vozidiel, tak tým zároveň „núti“ vodičov, ktorí ho predbiehajú aby nelenili vyhodiť smerovku a obišli ho bezpečným oblúkom. V prípade ak by vodič svojou nedbalou jazdou túto bezpečnostnú pomôcku cyklistovi zachytil a ulomil, tak by ho cyklista mohol za to žalovať a vodič by musel platiť pokutu. Na tejto pomôcke by prípadne mohla byť ešte umiestnená reflexná páska, alebo červené odrazové sklíčko.

bicykel_cesta_trava_8

Mnohí vodiči sa na našich cestách správajú tak, ako keby cyklisti na cestách pred nimi boli iba vzduch, a keď aj môžu urobiť klasický oblúk v prípadoch obiehania cyklistov, (lebo cesta je na to dosť široká), tak sú takí pohodlní, že prefrčia v tesnej blízkosti cyklistu ako keby mu tým chceli naznačiť, že nemá na ceste zavadzať. Je pravdou, že sú prípady kde sú úseky s užšími cestami a keď idú vozidla aj v protismere, tak v takom prípade by sa to ešte vodičom dalo tolerovať, že takto idúc v smere jazdy cyklistu sa musia viac tlačiť k bicyklu cyklistu, ale nikde nie je napísané, že v takom prípade vodič motorového vozidla nemá brať ohľad na cyklistu, nič mu totiž nebráni aby spomalil a keď už prejde vozidlo v protismere aby cyklistu bezpečne obišiel bez toho, aby sa cyklista nemusel stále obávať, že ho niektorý nezodpovedný vodič  zachytí o pedále bicykla.

trabalka

Takže takéto nosenie plastovej mechanickej ruky by sa malo urýchlene uzákoniť. Jednak to stojí iba pár centov a chráni to oveľa viac život cyklistom.
Laco

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 247196x
Priemerná čítanosť článkov: 985x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy