Založ si blog

Muňko zatiaľ nemieni odstúpiť

Nájdu sa páky na jeho odvolanie? Odvolať nominanta Smeru Dušana Muňka z postu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne nebude jednoduché. Jeho funkčné obdobie je totiž zo zákona šesťročné a do riaditeľského kresla si sadol len v auguste 2008.

Teoreticky by ho preto mohol opustiť až po parlamentných voľbách 2014, keď sa bude formovať ďalšia vláda. Tá terajšia nie je z jeho účasti na jej rokovaniach najšťastnejšia a rada by sa ho zbavila.

Právo vymenúvať a odvolávať riaditeľa síce prináleží vláde, lenže tá tak môže urobiť iba v odôvodnených prípadoch. Ak by napríklad bol šéf poisťovne viac ako pol roka práceneschopný, riadne si neplnil povinnosti, prípadne sa dopustil trestného činu.

Muňko by síce z funkcie mohol odísť dobrovoľne, to však nateraz odmieta. Po júnových voľbách sa navyše opäť stal poslancom Národnej rady SR a ani súbežné pôsobenie na oboch stoličkách nechápe ako konflikt záujmov. „Platí zákon,“ vyjadril sa zatiaľ jediný raz verejne na túto tému. Platná legislatíva mu naozaj súbeh týchto funkcií nezakazuje, azda však aj preto, že v histórii Slovenska sa doteraz nikdy nevyskytol.

Dobrovoľný odchod z funkcie Muňkovi už viackrát odporučil aj nový minister práce Jozef Mihál (SaS). „Pán riaditeľ môže odstúpiť sám. Mal by zvážiť, či zvládne obe významné funkcie,“ vyjadril svoj názor s dodatkom, že vykonávať ich naraz nie je normálne ani etické. V najbližších dňoch však mieni s Muňkom hovoriť o finančnom stave poisťovne, ktorá vykazuje miliónové straty.

Muňko, jeden z najbližších spolupracovníkov expremiéra Roberta Fica (Smer), sedel aj na zasadnutí vlády, keďže z titulu šéfa veľkej štátnej inštitúcie má na to právo. „Nebol to príjemný pocit,“ komentoval jeho prítomnosť Mihál, ktorý by v súvislosti s Muňkovým prípadom privítal aj určité legislatívne zmeny.

Na čele Sociálnej poisťovne vystriedal Muňko pred dvoma rokmi Ivana Bernátka, takisto nominanta Ficovej vlády. Známy je z kauzy nelegálnej držby ohrozených tropických papagájov, pre ktorú ako poslanec parlamentu vo volebnom období 2002 až 2006 čelil pokusom o zbavenie imunity.

Meno šéfa poisťovne sa v minulosti skloňovalo aj v súvislosti s jeho možnou spoluprácou s ŠtB. Vo zväzkoch sa totiž objavilo totožné meno agenta so zhodným dátumom narodenia a krycím menom Slávik. Muňko však kontakty s komunistickou tajnou službou poprel.

Súčasný riaditeľ Sociálnej poisťovne si zle nežil ani za bývalého režimu. Od roku 1976 viedol štátnu cestovnú kanceláriu Slovakoturist. Po revolúcii svoje skúsenosti zúročil už v súkromnej sfére, keď za Mečiarovej vlády sprivatizoval najväčšiu slovenskú cestovku Satur.

Po roku 1989 podnikal Muňko v oblasti hazardných hier. Vlastnil napríklad spoločnosť Casinos Slovakia, ktorej základné imanie sa za jeho pôsobenia pohybovalo na úrovni okolo 70 miliónov korún (vyše 2,3 milióna eur). Patrilo jej aj najväčšie slovenské kasíno v bratislavskej Redute. Po vstupe do politiky však tieto majetky prepísal na dcéru. (Veď toto je bežnou praxou, aby mohol pri lámaní chleba vyrukovať s tým, že on nemá žiadny majetok.)

Už počas pôsobenia v Sociálnej poisťovni sa Muňko najviac zviditeľnil výrokom na adresu sporiteľov v druhom pilieri, ktorým odkázal, že „prišli o všetky úspory“, ktoré doň vložili. Za výrok, ktorý nevedel podložiť dôkazmi, napokon exministerka Viera Tomanová (Smer) jeho hlavu nežiadala.

Očkovacia kampaň na Slovensku je agresívna, propagandistická a málo informatívna.

01.08.2021

Peter Weiss, apeluje, že pred treťou vlnou je potrebné urobiť komunikačný aj strategický zvrat. „Vakcinačná kampaň zlyháva a vláda tento svoj neúspech teraz kompenzuje tvrdosťou prijímaných opatrení. To podľa Petra Weissa vyvoláva reakciu nespokojných ľudí, ktorí začali protestovať v uliciach.“ Oproti máju stúpol počet respondentov, ktorí odmietajú očkovanie. Z [...]

Exprezident sa chváli tým, že vďaka Luniku IX je Hlavná ulica taká krásna

23.10.2017

Otvorená spoveď exprezidenta Schustera: Odhalenie z detstva, v jeho izbe sa odohrávalo peklo „Otec pil a bil ma, hovorí dnes bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Bol tvrdý a išiel si za svojim. A aj vďaka nemu dosiahol prezident Schuster vo svojej kariére tak veľa.“ O tom, aký bol otec exprezidenta Rudolfa Schustera (83), vie len málokto: „Mal som otca, ktorý [...]

Paradox, natočí sa film a až po jeho zhliadnutí sa poškodení prebúdzajú!

22.10.2017

Veru, takí sme my Slováci /česť výnimkám/, poniektorým ľuďom sa až príliš ukrivdilo počas vládnutia Mečiara, no ich problémy sa skrývali pod koberec, a po natočení filmu Únos a filmu Mečiar – hlavne po ich zhliadnutí v kinách – sa zrazu roztrhlo vrece so sťažnosťami na Mečiara a pomaly niet dňa v ktorom by v médiách nefiguroval nejaký článok k tejto [...]

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

Turów

"Čechov neobsluhujeme", píše sa na dverách jedného podniku neďaleko bane Turów

25.09.2021 16:46

Ide o reakciu na žalobu, ktorú Česko podalo na Poľsko na Súdnom dvore EÚ a jej dôsledkom je denná pokuta pol milióna eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

Roman Mikulec

Šeliga volá po zmenách v inšpekčnej službe, Raši trvá na výmene Mikulca

25.09.2021 15:42

"V nejakej miere nechal policajnú inšpekciu tak, a teraz to prinieslo výsledok. Toto bola chyba," myslí si podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 203360x
Priemerná čítanosť článkov: 827x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy