Založ si blog

Muňko zatiaľ nemieni odstúpiť

Nájdu sa páky na jeho odvolanie? Odvolať nominanta Smeru Dušana Muňka z postu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne nebude jednoduché. Jeho funkčné obdobie je totiž zo zákona šesťročné a do riaditeľského kresla si sadol len v auguste 2008.

Teoreticky by ho preto mohol opustiť až po parlamentných voľbách 2014, keď sa bude formovať ďalšia vláda. Tá terajšia nie je z jeho účasti na jej rokovaniach najšťastnejšia a rada by sa ho zbavila.

Právo vymenúvať a odvolávať riaditeľa síce prináleží vláde, lenže tá tak môže urobiť iba v odôvodnených prípadoch. Ak by napríklad bol šéf poisťovne viac ako pol roka práceneschopný, riadne si neplnil povinnosti, prípadne sa dopustil trestného činu.

Muňko by síce z funkcie mohol odísť dobrovoľne, to však nateraz odmieta. Po júnových voľbách sa navyše opäť stal poslancom Národnej rady SR a ani súbežné pôsobenie na oboch stoličkách nechápe ako konflikt záujmov. „Platí zákon,“ vyjadril sa zatiaľ jediný raz verejne na túto tému. Platná legislatíva mu naozaj súbeh týchto funkcií nezakazuje, azda však aj preto, že v histórii Slovenska sa doteraz nikdy nevyskytol.

Dobrovoľný odchod z funkcie Muňkovi už viackrát odporučil aj nový minister práce Jozef Mihál (SaS). „Pán riaditeľ môže odstúpiť sám. Mal by zvážiť, či zvládne obe významné funkcie,“ vyjadril svoj názor s dodatkom, že vykonávať ich naraz nie je normálne ani etické. V najbližších dňoch však mieni s Muňkom hovoriť o finančnom stave poisťovne, ktorá vykazuje miliónové straty.

Muňko, jeden z najbližších spolupracovníkov expremiéra Roberta Fica (Smer), sedel aj na zasadnutí vlády, keďže z titulu šéfa veľkej štátnej inštitúcie má na to právo. „Nebol to príjemný pocit,“ komentoval jeho prítomnosť Mihál, ktorý by v súvislosti s Muňkovým prípadom privítal aj určité legislatívne zmeny.

Na čele Sociálnej poisťovne vystriedal Muňko pred dvoma rokmi Ivana Bernátka, takisto nominanta Ficovej vlády. Známy je z kauzy nelegálnej držby ohrozených tropických papagájov, pre ktorú ako poslanec parlamentu vo volebnom období 2002 až 2006 čelil pokusom o zbavenie imunity.

Meno šéfa poisťovne sa v minulosti skloňovalo aj v súvislosti s jeho možnou spoluprácou s ŠtB. Vo zväzkoch sa totiž objavilo totožné meno agenta so zhodným dátumom narodenia a krycím menom Slávik. Muňko však kontakty s komunistickou tajnou službou poprel.

Súčasný riaditeľ Sociálnej poisťovne si zle nežil ani za bývalého režimu. Od roku 1976 viedol štátnu cestovnú kanceláriu Slovakoturist. Po revolúcii svoje skúsenosti zúročil už v súkromnej sfére, keď za Mečiarovej vlády sprivatizoval najväčšiu slovenskú cestovku Satur.

Po roku 1989 podnikal Muňko v oblasti hazardných hier. Vlastnil napríklad spoločnosť Casinos Slovakia, ktorej základné imanie sa za jeho pôsobenia pohybovalo na úrovni okolo 70 miliónov korún (vyše 2,3 milióna eur). Patrilo jej aj najväčšie slovenské kasíno v bratislavskej Redute. Po vstupe do politiky však tieto majetky prepísal na dcéru. (Veď toto je bežnou praxou, aby mohol pri lámaní chleba vyrukovať s tým, že on nemá žiadny majetok.)

Už počas pôsobenia v Sociálnej poisťovni sa Muňko najviac zviditeľnil výrokom na adresu sporiteľov v druhom pilieri, ktorým odkázal, že „prišli o všetky úspory“, ktoré doň vložili. Za výrok, ktorý nevedel podložiť dôkazmi, napokon exministerka Viera Tomanová (Smer) jeho hlavu nežiadala.

Čo sa deje s blogoviskom Pravda?

15.10.2023

Takmer týždeň sa snažím prihlásiť na môj blog realista1 a vyzerá to tak, že systém je preťažený a prihlásiť sa nie je možné, a keď sa mi konečne podarilo prihlásiť, tak bohužiaľ nie na môj nový blog, ale na starý blog filozof52. PS Pokúšal som sa napísať správu administrátorovi, že aký mám problém, ale systém ma upozornil, že moja správa administrátorovi [...]

Exminister Naď, veľké zemetrasenie na východe by bolo, ak by voľby vyhrali Vaši modrí idioti!

10.10.2023

Na úkor včerajšieho zemetrasenia na Východnom Slovensku si nemiestne zažartoval exminister Naď! K jeho žartu mu ľudia odkázali stručne a jasne: Je to úbohé a trápne. Viac sa o tom dozviete z tohto zdroja Exminister-Nad-prestrelil–Nemiestne-zarty-o-zemetraseni-na-vychode Pán Naď, ste úbožiak, ktorý sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho polit. strana nevyhrala [...]

Ruská armáda je garantom stability, tvrdí Putin

23.02.2023

Zajtra bude 1. výročie Putinovej vojny na Ukrajine. Nechcel by som sa zajtra nachádzať na Ukrajine (na ktoromkoľvek mieste), obzvlášť nie v Kyjeve. Dnes ruský prezident označil ruskú armádu za garanta národnej bezpečnosti a prisľúbil zvýšenie vojenskej výroby. (TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP). „Moderná a účinná armáda sú zárukou bezpečnosti a [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

filozof52

Píšem o tom, čo prináša život...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 254083x
Priemerná čítanosť článkov: 1012x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy